Co to takiego root telefonu?
Ingerencja użytkownika w oryginalny system Samsunga (ROM) jest całkowicie ograniczona. Bez prawa roota (administratora) nie mamy możliwości jakiejkolwiek modyfikacji komponentów systemu. Dzięki temu producent ma pewność, że nie uszkodzimy systemu, poprzez usunięcie plików systemowych, czy samego urządzenia, chociażby poprzez podkręcenie procesora. O ile wydaje się to logiczne z punktu widzenia użytkownika, który nie lubi grzebać i poprawiać, o tyle dla tych, którzy chcą przyśpieszyć działanie systemu chociażby poprzez odinstalowanie programów z których się nie korzysta jest to całkowitym ograniczeniem.
Jak zrootować telefon?
Galaxy s3 można bardzo łatwo przyznać prawo roota, poprzez wgranie specjalnego programu do pamięci telefonu. Robi się to bardzo prosto. Wystarczy uruchomić telefon w trybie „download” (power home przycisk głośności w dół), a następnie wgrać program do telefonu poprzez zainstalowany wcześniej na komputerze program ODIN, którym przy pomocy kabla USB komunikujemy się z naszym telefonem. (na Toutube znajdziemy sporo filmów jak to zrobić).
Co nam daje ROOT?
Kiedy telefon mamy już zrootowany i teoretycznie straciliśmy gwarancję producenta, posiadamy pełen dostęp do systemu w telefonie. Przydatnym programem, który warto zainstalować jest SuperUser pozwalający przydzielać prawa dostępu do danej aplikacji w naszym telefonie.
Pierwszym pomysłem na jaki wpadłem po uzyskaniu roota było odinstalowanie każdego programu z którego nie korzystałem. Pomocny okazał się program „Uninstall Master” firmy EasyAppsStudio, w którym programy po odinstalowaniu możemy przechowywać w koszu, co umożliwia ich ewentualną ponowną instalację w przyszłości.
Kolejnym krokiem było zastąpienie oryginalnego launchera Touchwizz czymś szybszym i przyjemniejszym dla oka. Przetestowałem kilka launcherów, jednak niewątpliwie najlepsze z nich to Nova Launcher i Apex. Dzięki nim zyskujemy nie tylko ogrom możliwości ustawień pulpitów, siatki, doku, motywów, animacji czy zachowań, ale przede wszystkim zyskujemy dodatkowe przyśpieszenie w działaniu naszego telefonu.
Czy telefon zaczął w końcu chodzić płynnie? Na pewno było trochę lepiej jednak, że jestem wybrednym użytkownikiem i ciężko mnie zadowolić byle czym postanowiłem dobrać się do procesora, którego zamierzałem podkręcić. Po krótkiej analizie w Google play pobrałem kilka programów do zarządzania pracą procesora. Szybko zorientowałem się, że w żadnym programie nie mogę zwiększyć mocy obliczeniowej procesora mimo przyznanego roota, ponieważ jak się okazało potrzebowałem innego kernela.
Co to jest kernel?
Kernel, czyli jądro systemu operacyjnego Androida odpowiada za koordynowanie działania systemu operacyjnego. Zarządza on także pracą procesora i pozwala min na modyfikację ustawień mających wpływ na szybkość działania urządzenia, a co za tym idzie długości pracy urządzenia na baterii. Zamiast wgrywać nowego Kernela poszedłem na całość, postanowiłem wgrać Custom ROMa.
Custom ROM
Custom ROM – to zmodyfikowany system operacyjny. Najczęściej jest to przerobiona wersja oficjalnego systemu wypuszczonego przez producenta, bądź całkowicie nowy system tworzony przez twórców, społeczność pasjonatów, którzy udostępniają swoje systemy w internecie zupełnie za darmo. Jedną z większych społeczności tego typu jest
XDA developers, gdzie znajdziemy zdecydowaną większość custom ROMów do Galaxy S3 i innych telefonów
Ultima ROM
Pierwszym custom ROMem jaki miałem okazję testować to ULTIMA ROM oparty na androidzie 4.1.2. System korzysta z instalatora AROMA, dzięki, któremu już przy instalacji możemy zdefiniować jakie komponenty chcemy zainstalować. Posiada on interfejs zbliżony do oficjalnego JellyBeama, Galerię 4.3 (preferuję z 4.1.2) i Kamere z Androida 4.2, która przy użytkowaniu się zacina oraz kilka innych dodatków jak: Klawiatura z Androida 4.3 (nie działa funkcja swipe), Nexus 4 Launcher, nagrywanie rozmów, MegaBassBeats Audio plugin i inne.
Oprócz tego system obiecuje lepszy czas pracy na baterii, stabilność i szybkość działania. Niestety zacinający się aparat, brak swypa szybko ostudziły mój zapał do dłuższej eksploracji systemu i odrazu przystąpiłem do instalacji ROMU OMEGA.
Omega ROM
OMEGA to jeden z najbardziej wspieranych projektów, mający największą rzeszę zwolenników system. Najnowszy opiera się na androidzie 4.3 XXEMA1 oraz standardowym kernelu. System pozbawiony jest standardowego oprogramowania jakie znajdziemy w oficjalnym systemie. W zamian oferuje zupełnie inne aplikację jak chociażby te z androida 4.2 - kamerę i galerie, Gmail 4.2, klawiature z funkcją swype, zegar 4.2 oraz inne Es File Explorer, Hide It Pro, Download All Files, Zarchiver, Addfree, FastDornancyToogle, Flashplayer.
Oprócz tego w systemie zrezygnowano z: boot sound, charger connection sound, shutdown animation, accuweather logo from lockscreen.
Inne ciekawe modyfikację to: 23 nowych batonów do rozwijanego doka, 4 rodzaje restartu telefonu, nagrywanie rozmów, dzwonek połaczeń przychodzących bez narastającego dźwięku, opóźnienie po zakończonej rozmowie zredukowane do 0ms, inteligentne zarządzanie pamięciom RAM, zablokowane reklamy, ulepszony GPS, YouTube z możliwością pobierania filmów, silent Camera, MultiWindow, Efekt atramentu na zablokowanym ekranie itp.
System słynie ze standardowego wyglądu, niezawodności, szybkości i przyzwoitej pracy na baterii. Posiada sporo modyfikacji, których nie znajdziemy w systemie dostarczonym przez producenta, dzięki czemu ma ogromną rzesze zwolenników.
Jako, że wcześniejsza wersja Omegi nie powaliła mnie na kolana, system chodził płynnie jednak zdarzały się lagi, które irytują, a czas pracy na baterii był gorszy niż na oryginalnym firmwarze, postanowiłem przetestować kolejny system – tym razem był to crDROID w wersji v10
crDROID v10
System zajmuje 1.1GB i jest to multipack. Posiada wiele opcji konfiguracji już z poziomu instalatora AROMA, gdzie możemy wybierać jak ma wyglądać nasz system, z jakiego kernela ma korzystać czy jakie oprogramowanie chcemy zainstalować. Ponadto po instalacji systemu w bardzo prosty sposób mamy możliwość nanoszenia zmian w systemie bez konieczności przeinstalowywania całego systemu.
Wystarczy, że uruchomimy instalator i wybierzemy co chcemy zmienić i tylko to zostanie odinstalowane, zainstalowane czy zastąpione. Jest to niewątpliwie dobre rozwiązanie, które pozwala np na testowanie różnych kerneli dołączonych w instalatorze, czy szybką zmianę stylu, wyglądu menu.
System posiada całą masę oprogramowania i różnych ulepszeń dlatego można go polecić każdemu, kto lubi eksperymentować, zmieniać i testować. Z moich obserwacji system działa dość płynnie, jednak nie wybija się specjalnie przed szereg z pośród pozostałych systemów, które miałem okazję testować. Irytującym zachowaniem się systemu jest jego stabilność, a raczej jej brak. Dosyć częstym zjawiskiem jest samoczynny restart telefonu, bądź rzadziej jego samoczynne wyłączenie.
Podsumowanie - który ROM ostatecznie wybrać
Samsung Galaxy S3 to niewątpliwie dobry telefon z dużym wyświetlaczem, świetnym procesorem, wyśmienitą kartą dźwiękową i dyskusyjnym designem. Problemem w wykorzystaniu potencjału drzemiącego w telefonie wydaje się być oprogramowanie, które do tej pory jest bardzo niedopracowane i sprawia, że urządzenia w szybkości działania przy normalnych, najczęściej wykonywanych czynnościach pracuje jak telefony z dużo słabszymi procesorami.
Głównym moim podejrzanym odpowiadającym za ospałą pracę urządzenia jest nakładka Samsunga TouchWizz, bez której przestaje działać większość reklamowanych przez media bajerów. Oficjalne wersje systemu czy te customowe, większość sprawiają wrażenie pracy telefonu jakby był w letargu. Właśnie ukazała się najnowsza wersja 4.3 XXEMA1, którą z pewnością niebawem przetestuje i bardzo chciałbym aby moja opinia na temat oprogramowania się zmieniła.